Mikuláš, betlém a vánoční strom v Crhově

Tradičně jsme v Crhově zahájili advent mikulášskou nadílkou, sestavením betlému a rozsvícením vánočního stromu. Letos však bylo víc změn než v jiných letech. První a také nejviditelnější rozdíl je změna umístění betlému a vánočního stromu. Dříve bylo jejich místo u školy naproti crhovské kapli. Ale letos město Štíty zahájilo opravu budovy školy a tak jsme museli improvizovat, protože tradiční prostor není aktuálně k dispozici.

Druhá změna je také patrná. Zatímco dříve jsme vybírali vánoční strom v lese (vždy se souhlasem majitele a za jeho přítomnosti), tak letos jsme nazdobili malý smrček, který jsme před pár lety zasadili vedle kaple. Zvažovali jsme umístění menšího stromku do stojanu, ale mohutná sněhová nadílka nás od pátrání po vhodném stromku rychle odradila. Což je nakonec dobře. Ekologičtější varianta je myslím moc pěkná.

No a počasí bylo tou třetí změnou. Zatímco v jiných letech často byl je sněhový poprašek nebo ještě zelená tráva, tak letos jsme si užili pravou zimní atmosféru. Ještě že se mikulášská nadílka odehrává uvnitř kaple. Jen chudák čert musel zůstat venku. My tedy čerta na nadílku nikdy nezveme. Přichází vždy jen Mikuláš a andělem, ale co čert nechtěl, tak se z ničeho nic jeden čert u kaple přece jen objevil.

Nadílení probíhalo v s maximální laskavostí. Mikuláš s andělem děti nezpovídali jestli byly hodné a nenutili je říkat básničky. Kdo si ale básničku připravil a chtěl ji přednést tak samozřejmě dostal potřebný prostor a publikum ho odměnilo potleskem. Jediné, co Mikuláš s andělem po dětech chtěli, bylo pověšení připraveného perníčku na symbolický stromek v kapli. Tak máme po nadílce v kapli pěknou vánoční ozdobu.

Nakonec všichni vyšli z kaple ven a Mikuláš nejprve odehnal čerta svou berlou a potom rozsvítil vánoční strom a světla na betlému. Vánoce mohou přijít do Crhova.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *